Syrgasslang ø 8/15 mm
Användningsområden – Svetsslang | Svetshylsa | Slang för propan-butan.
Avsedd användning: Syrgasslang – Slang för syre | Hylsa för syre | Svetsslang | Gasslang | Gashylsa | Syrgashylsa | Hylsa för syretillförsel |
Tillämpning: Svetsning | Skärning | Bågsvetsning | Syretillförsel |
Beskrivning
Gassvetsning har använts i över hundra år och är fortfarande en viktig metod inom många typer av arbeten. Vid arbetet används olika utrustningar såsom cylindrar, brännare och slangar. De sistnämnda är nödvändiga för att tillföra syre och brännbara gasblandningar. De måste hålla hög kvalitet, vara lätthanterliga och uppfylla gällande standarder.
Inom tillverkningssektorn är en syrgasslang oumbärlig för transport av acetylen, propan, syre och tryckluft från stationära enheter. Detta inkluderar propan- och acetylencylindrar samt syrgasledningar fram till platsen där det industriella arbetet utförs. Slangarna används även framgångsrikt vid tillverkning av utrustning för medicinska centra, samt i livsuppehållande system för att skapa specialdräkter som kräver syretillförsel från en flaska till en mask, till exempel för dykare.
Syrgasslangen är en flexibel slang tillverkad i flera skikt. Den består av ett inre gummiskikt, en cordstomme (armering) gjord av antingen impregnerade eller oimpregnerade fibrer, samt ett yttre gummiskikt.
| Produkttyp | Rör |
|---|---|
| Längd | Löpmeter |
| Tjocklek | |
| Förpackning | Löpmeter |
| Bredd | |
| Diameter | 8/15 mm |
| Innerdiameter | 8 mm |
| Ytterdiameter | 15 mm |
| Storlek | |
| Typ | Rör |
| Tillverkare | Fagumit/Optimit |
| Land | Polen |
| Armering | Ja |
| Färg | Röd |