Tvilling- gasslang för syre och acetylen, ø 9/16+9/16 мм
Användningsområden – Svetsning | Skärning | Bågsvetsning |
Leverans: 2 - 5 dagar
Artikel:
15084
Tillgänglighet:
I lager
3,30€
Längd: Löpmeter
Diameter: 9/16+9/16 mm
Avsedd användning: Tvilling- gasslang för syre och acetylen – Acetylenslang | Syrgasslang | Hylsa för acetylen | Hylsa för syre | Slang för acetylentillförsel | Svetsslang | Gasslang |
Tillämpning: Svetsning | Skärning | Bågsvetsning |
Beskrivning
Tvilling- gasslang används tillsammans med gasbrännare. Acetylen och syre matas genom slangarna från cylindrar, blandas och antänds. Gummislangarna är flexibla och hållbara tack vare den inre textilförstärkningen.
Användning:
- Blå slang – tillförsel av syre, svetsning och skärning, bågsvetsning i skyddsgasatmosfär och liknande metoder (syrgasslang).
- Röd slang – transport av acetylen, naturgas, lysgas, väte, koldioxid, argon, kväve, svetsning och skärning, bågsvetsning i skyddsgasatmosfär och liknande metoder.
| Produkttyp | Rör |
|---|---|
| Längd | Löpmeter |
| Tjocklek | |
| Förpackning | Löpmeter |
| Bredd | |
| Diameter | 9/16+9/16 mm |
| Innerdiameter | 9 mm |
| Ytterdiameter | 16 mm |
| Storlek | |
| Typ | Rör |
| Tillverkare | Fagumit/Optimit |
| Land | Polen |
| Armering | Ja |
| Färg | Rödblå |