Sug- och tryckslang ø 80/95 (6 m)
Användningsområden – Insugning av vätskor | Pumpning av vätskor |
Avsedd användning: Sug- och tryckslang – Insugningsslang för vätskor | Slang för vätskepumpning | Sugslangshylsa | Tryckslangshylsa |
Tillämpning: Insugning av vätskor | Pumpning av vätskor |
Beskrivning
Sug- och tryckslangar är flexibla rörledningar som används för att transportera gaser, vätskor samt vissa bulkmaterial under tryck, vilket skapas genom insugning eller injektion. Det är mest ändamålsenligt att använda dessa slangar när man snabbt behöver ansluta flera element till varandra för att transportera ett ämne. Ett antal nödvändiga krav ställs på sug- och tryckslangar:
– Styrka;
– Flexibilitet;
– Lång livslängd;
– Beständighet mot kemiska och temperaturmässiga belastningar.
Sug- och tryckslangen används inom många industrier för pumpning av vätskor, bränslen, petroleumbaserade oljor och andra substanser. Till sin struktur är detta inte bara en enkel gummislang; den har inre och mellanliggande gummiskikt, gummibelagda textilinsatser samt en metallspiral. Spiralen gör att slangen behåller sin form vid undertryck och kan utföra sin huvudfunktion – att suga upp och transportera olika vätskor.
| Produkttyp | Rör |
|---|---|
| Längd | 3000 mm |
| Förpackning | |
| Diameter | 80/95 mm |
| Innerdiameter | 80 mm |
| Ytterdiameter | 95 mm |
| Typ | Rör |
| Tillverkare | Fagumit/Optimit |
| Land | Polen |
| Armering | Ja |
| Färg | Svart |