Slang för ånga och hetvatten ø 18/32 mm
Användningsområden – Transport av ånga | Transport av hetvatten | Vattentransport.
Avsedd användning: Slang för ånga och hetvatten – Ångslang | Hetvattenslang | Ånghylsa | Slang för hetvatten |
Tillämpning: Transport av ånga | Transport av hetvatten | Vattentransport |
Beskrivning
Slangar för hetvatten och ånga används i panncentraler och värmeverk, ångrengöringsenheter och överallt där det krävs överföring av energi eller ånga som produkt. Ångledningar används för att transportera ånga från produktionsplatsen till användningsstället. Ångslangen är mycket beständig mot höga temperaturförhållanden.
Industrislangar för hetvatten och ånga används även för kylning eller varmvattenförsörjning, särskilt inom metallurgi- och stålindustrin. Det varmvulkaniserade höljet av glasfiberväv fungerar som skydd mot yttre termisk påverkan, strålvärme och gnistor.
Industrislangar för hetvatten och ånga används inom olika områden:
– Livsmedelsindustrin;
– Bilindustrin;
– Oljeraffineringsindustrin;
– Allmännyttiga tjänster och infrastruktur.
Hos oss kan du köpa slang för ånga och hetvatten i valfri längd och storlek. Alla industrislangar för ånga har nödvändiga kvalitetscertifikat och uppfyller internationella standarder.
| Produkttyp | Rör |
|---|---|
| Längd | Löpmeter |
| Förpackning | Löpmeter |
| Diameter | 18/32 mm |
| Innerdiameter | 18 mm |
| Ytterdiameter | 32 mm |
| Typ | Rör |
| Tillverkare | Fagumit/Optimit |
| Land | Polen |
| Armering | Ja |
| Färg | Svart |