Silikonslang ø 6/9 mm
Användningsområden: Transport av aggressiva vätskor | Transport av vätskor vid låga temperaturer.
Avsedd användning: Silikonslang – Kemikalieslang | Lågtemperaturslang | Frostbeständig slang | Silikonhylsa | Slang för kemi | Slang för låga temperaturer | Frosttålig hylsa |
Tillämpning: Transport av aggressiva vätskor | Transport av vätskor vid låga temperaturer |
Beskrivning Silikonslang
En av de främsta fördelarna med silikonslangar är möjligheten att använda dem i kontakt med livsmedel, eftersom silikongummi är ett helt ogiftigt material. Slangarna är lukt- och smakfria, och vid förbränning avger silikonslangar praktiskt taget inga gaser.
Den värmebeständiga silikonslangen bibehåller sina egenskaper vid temperaturer från -50 °C till +250 °C.
Kemiskt beständig silikonslang för:
– Vätskor: vatten
– Gaser: ammoniak, syre, ozon
– Salter: natriumkarbonat, kopparsulfat, järnklorid, natriumklorid.
– Syror: salpetersyra (10 %), svavelsyra (30–50 %), saltsyra (10–18 %), stearinsyra, ättiksyra (30 %), fosforsyra.
– Livsmedel: öl, vin, alkohol, vinäger, juice, smörolja och vegetabilisk olja, konfektyr- och bageriprodukter.
– Lösningsmedel: väteperoxid, etylenglykol, etylalkohol, aceton.
Hos oss kan du köpa silikonslang i valfri längd och storlek som du behöver.
| Produkttyp | Rör |
|---|---|
| Längd | Löpmeter |
| Diameter | 6/9 mm |
| Innerdiameter | 6 mm |
| Ytterdiameter | 9 mm |
| Typ | Rör |
| Tillverkare | Fagumit/Optimit |
| Land | Polen |
| Armering | Ja |
| Färg | Färglös |