Armerad PVC-slang ø 8/13 mm
Användningsområden: Transport av vatten | Transport av livsmedel | Gastransport | Lufttransport | Transport av tryckluft.
Avsedd användning: Armerad PVC-slang – Vattenslang | Livsmedelsslang | Gasslang | Luftslang | Tryckluftsslang |
Tillämpning: Transport av vatten | Transport av livsmedel | Gastransport | Lufttransport | Transport av tryckluft |
Beskrivning
PVC-tryckslangar används som flexibla rörledningar för transport av: dricksvatten och processvatten, mjölk, fruktjuicer och drycker, alkalier, syror, petroleumprodukter samt alkoholhaltiga drycker med en etylalkoholhalt på högst 10 %. PVC-tryckslangar används inom maskinteknik, livsmedelsindustri, förädlingsindustri och andra industrier, såväl som i vardagen.
Vid tillverkning av dessa slangar används livsmedelsgodkänd polyvinylklorid (PVC) som är förstärkt mellan skikten. Förstärkningen är utförd med höghållfast polyamidtråd för att säkerställa god tryckbeständighet och hållbarhet.
Produkten används ofta vid sommarstugor och för trädgårdsskötsel. Den kan användas som en del i ett enkelt bevattningssystem som gör det möjligt att nå även de mest svåråtkomliga delarna av trädgården. Detta är möjligt tack vare att kunden har möjlighet att välja de egenskaper som behövs för slanglinjen: diameter, väggtjocklek och längd.
| Produkttyp | Rör |
|---|---|
| Längd | Löpmeter |
| Förpackning | Löpmeter |
| Diameter | 8/13 mm |
| Innerdiameter | 8 mm |
| Ytterdiameter | 13 mm |
| Typ | Rör |
| Tillverkare | Fagumit/Optimit |
| Land | Polen |
| Armering | Ja |
| Färg | Färglös |