Armerad PVC-slang ø 25/32 mm
Användningsområden: Transport av vatten | Transport av livsmedel | Gastransport | Lufttransport | Transport av tryckluft.
Avsedd användning: Armerad PVC-slang – Vattenslang | Livsmedelsslang | Gasslang | Luftslang | Tryckluftsslang |
Tillämpning: Transport av vatten | Transport av livsmedel | Gastransport | Lufttransport | Transport av tryckluft |
Beskrivning
PVC-tryckslangar används som flexibla rörledningar för transport av: dricksvatten och processvatten, mjölk, fruktjuicer och drycker, alkalier, syror, petroleumprodukter samt alkoholhaltiga drycker med en etylalkoholhalt på högst 10 %. PVC-tryckslangar används inom maskinteknik, livsmedelsindustri, förädlingsindustri och andra industrier, såväl som i vardagen.
Vid tillverkning av dessa bevattningsslangar används livsmedelsgodkänd polyvinylklorid (PVC) som är förstärkt mellan skikten. Förstärkningen är utförd med höghållfast polyamidtråd för att säkerställa maximal tryckbeständighet och hållbarhet.
Produkten används oftast i trädgårdar och vid sommarstugor. Det kan ses som det enklaste bevattningssystemet som gör det möjligt att nå även de mest avlägsna delarna av trädgården vid vattning. Detta är möjligt tack vare att kunden har möjlighet att välja de egenskaper som behövs för slanglinjen: diameter, väggtjocklek och längd.
| Produkttyp | Rör |
|---|---|
| Längd | Löpmeter |
| Förpackning | Löpmeter |
| Diameter | 25/32 mm |
| Innerdiameter | 25 mm |
| Ytterdiameter | 32 mm |
| Typ | Rör |
| Tillverkare | Fagumit/Optimit |
| Land | Polen |
| Armering | Ja |
| Färg | Färglös |