Armerad PVC-slang ø 10/16 mm
Användningsområden: Transport av vatten | Transport av livsmedel | Gastransport | Lufttransport | Transport av tryckluft.
Avsedd användning: Armerad PVC-slang – Vattenslang | Livsmedelsslang | Gasslang | Luftslang | Tryckluftsslang |
Tillämpning: Transport av vatten | Transport av livsmedel | Gastransport | Lufttransport | Transport av tryckluft |
Beskrivning
PVC-tryckslangar används som flexibla rörledningar för transport av: dricksvatten och processvatten, mjölk, fruktjuicer och drycker, alkalier, syror, petroleumprodukter samt alkoholhaltiga drycker med en etylalkoholhalt på högst 10 %. PVC-tryckslangar används inom maskinteknik, livsmedelsindustri, förädlingsindustri och andra industrier, såväl som i vardagen.
För tillverkning av dessa slangar används livsmedelsgodkänd polyvinylklorid (PVC) som är förstärkt. Förstärkningen är gjord med högkvalitativ polyamidtråd för extra styrka.
Produkten används oftast i trädgårdar och sommarstugor för bevattning. Det kan betraktas som det enklaste bevattningssystemet som gör att du kan nå trädgårdens mest avlägsna delar vid vattning. Detta är möjligt tack vare att kunden kan välja de egenskaper på slanglinjen som behövs: diameter, väggtjocklek och längd.
| Produkttyp | Rör |
|---|---|
| Längd | Löpmeter |
| Förpackning | Löpmeter |
| Diameter | 10/16 mm |
| Innerdiameter | 10 mm |
| Ytterdiameter | 16 mm |
| Typ | Rör |
| Tillverkare | Fagumit/Optimit |
| Land | Polen |
| Armering | Ja |
| Färg | Färglös |