Viniplast ≠ 5 mm, 1000×2000 mm
Används inom – Kemisk industri | Tillverkning | Hushåll
Perklorvinylplast har unika egenskaper som gör att den inte påverkas av den yttre miljön. Den är även resistent mot solljus och mycket hållbar. Livslängden för oplasticerad PVC är 50 år.
Plastskivor är utmärkta att limma och svetsa, har hög kemisk beständighet och är luktfria. Tack vare närvaron av klor i dess sammansättning brinner den inte. Med sin höga densitet har PVC-U en större massa än PE, men är lättare än PTFE. Den kännetecknas av ultrahög mekanisk styrka.
Den strukturella sammansättningen förstörs inte ens under påverkan av koncentrerade syror såsom myrsyra, svavelsyra och ättiksyra, med undantag för salpetersyra.
Användning av vinyplast
Plastskivor används för tillverkning av beklädnad för enheter som arbetar under mycket aggressiva förhållanden. Delar tillverkade av materialet fungerar väl vid temperaturer från +0°C till +60°C; vid minus 50°C bevaras den starka strukturen, men plasticiteten går förlorad.
| Produkttyp | Ark |
|---|---|
| Length | 2000 mm |
| Tjocklek | 5 mm |
| Förpackning | Styck |
| Bredd | 1000 mm |
| Vikt | 18,2 kg |
| Storlek | ≠ 5x1000x2000 mm |
| Färg | Grå |