Polyuretanstång Ø 110mm x 500mm
Används inom – Fordon | Butiker | Byggindustri | Medicin | Sportutrustning | Lätt industri |
Polyuretanstänger är höghållfasta polymerprodukter med god beständighet mot syror, alkalier, oljor och bensin. Dessutom är polyuretanmaterial goda dielektrika, har hög slitstyrka och nötningsbeständighet samtidigt som de bibehåller sin elasticitet.
Polyuretanstången är ett ganska starkt men samtidigt formbart material vid bearbetning. Den kan användas inom industrin som ett alternativ vid tillverkning av delar som annars görs av gummi, plast eller till och med metall. Nötningsbeständigheten gör det möjligt att använda element av detta material inom nästan alla industriområden, från spannmålslagring och bearbetning till livsmedelsproduktion. Beständigheten mot oljor och petroleumprodukter gör polyuretanstänger till ett utmärkt val för tätningar samt rörliga och stationära motordelar.
| Produkttyp | Stav |
|---|---|
| Length | 500 mm |
| Förpackning | Styck |
| Vikt | 6,5 kg |
| Diameter | 110 mm |
| Storlek | Ø 110×500 mm |
| Färg | Gul |
| Land | Kina |