Extruderat akrylglas (plexiglas) ≠ 5 mm, 2050×3050 mm (klart)
Används inom – Produktion av bullerskärmar | Tillverkning av skyddshöljen | Fönsterproduktion | Brunnsproduktion | Byggindustri | Medicin | Kemisk industri | Transport | Flyg |
För inglasning av dörrar, tillverkning av akvarier, växthus, hyllor och andra produkter används idag materialet akrylglas i stor utsträckning. Man kan även köpa akrylglas för dekorativ inredning.
Extruderat organiskt glas är ett syntetiskt material baserat på akrylhartser. För att ge materialet speciella egenskaper blandas olika tillsatser in i dess sammansättning. Tack vare detta kännetecknas akrylglas av hög hållfasthet och en hög grad av ljusgenomsläpplighet.
Genom att köpa akrylglas i bulk kan en potentiell köpare använda detta material inom följande användningsområden:
– belysningsutrustning (diffusorer, plafonder);
– arkitektur (dansgolv, skiljeväggar, kupoler);
– butiksutrustning (ställ, montrar);
– transport (glasing av fartyg, flygplan och andra fordon);
– dekor (inredning av bostäder);
– VVS (rör, utrustning för badrum, pooler etc.).
Detta material används också i produkter för hushållsändamål. Det används för att tillverka växthus, bordsglas, hantverkslådor, krukor och många andra produkter.
Akrylglas har utmärkt:
– transparens;
– jämnhet;
– ljusgenomsläpplighet;
– stabil tjocklek;
– goda optiska egenskaper;
– beständighet mot ultraviolett strålning, kemisk och mekanisk påfrestning.
| Produkttyp | Ark |
|---|---|
| Length | 3050 mm |
| Tjocklek | 5 mm |
| Förpackning | Styck |
| Bredd | 2050 mm |
| Vikt | 37,52 kg |
| Storlek | 5x2050x3050 mm |
| Färg | Färglös |
| Land |