Glasfiberväv PTFE, ≠ 0,13/0,16×1030 mm, självhäftande
Tillämpning – Livsmedelsindustri | Fönstertillverkning | Förpackningsindustri | Bilindustri | Kemisk industri | Tillverkning av hygienprodukter | Medicinteknisk industri
Teflonbelagd glasfiberväv (PTFE-belagd) är en tätvävd väv impregnerad och belagd med en brun non-stick Teflon-beläggning i olika nyanser.
Den har hög mekanisk styrka, hög termisk stabilitet (arbetstemperatur upp till +200°C) och goda glidegenskaper. Beständig mot kemisk påverkan.
Teflonbelagd glasfiberväv (lackväv) används för att skydda värmeelement samt för att förhindra att polyetenfilm fastnar på dessa i:
– Förpackningsutrustning,
– Påsförslutare,
– Krympfilmsmaskiner,
– Vakuumförpackningsmaskiner.
Vid tillverkning av PVC-profiler fungerar glasfiberväven som en skyddande beläggning för elektriska värmeplattor i svetsenheter. Inom textilindustrin används den för torkning av naturliga och syntetiska vävda material, samt vid termisk svetsning av fiberduk och laminering av möbeltyger. Inom tryckeribranschen används den för torkning vid screentryck och i beläggningsmaskiner.
| Produkttyp | Duk |
|---|---|
| Längd | Löpmeter |
| Tjocklek | 0.13-0.16 mm |
| Bredd | 1030 mm |
| Vikt | 0,68 kg |
| Storlek | 0,13-0,16×1030 mm |
| Färg | Grå |
| Land | Ryssland |