Paronit Temasil ≠ 1,5 mm, 1500×1500 mm
Tillämpligt – Kemisk industri | Transport | Metallurgi | Sjöfart | Livsmedelsindustri
Asbestfri paronit är ett tätningsmaterial i arkform utformat för tillverkning av packningar i olika konfigurationer och storlekar. Komponenterna i asbestfri paronit är aramid- eller andra syntetiska fibrer, oorganiska fyllmedel och gummi. Dessa är moderna material som används för tätning av fasta, demonterbara fogar. Olika tankar, enheter, armaturer, lock och rörledningar ger täthet inom ett brett intervall av temperaturer och tryck. Kan arbeta i olika miljöer: söt- och havsvatten, ånga, inerta gaser, luft, oljeprodukter. Samt smörjmedel, vattenlösningar av salter, kväve, syror).
TEMASIL varumärke asbestfri paronit
Används i medier som: luft, kväve, ammoniak, salter, alkalier, organiska och oorganiska syror (inklusive 20 % salpetersyra), tunga och lätta petroleumprodukter, vatten, naturgas, lösningsmedel, oljor, fenol, cyklohexanon, metylenklorid. Se tabellen över kemisk beständighet för mer information. Maximalt tryck och temperatur kan inte användas samtidigt. På begäran kan materialet levereras i så kallat atomutförande (askhalt <0,15 % och kloridhalt <20 ppm).
| Produkttyp | Ark |
|---|---|
| Längd | 1500 mm |
| Tjocklek | 1.5 mm |
| Bredd | 1500 mm |
| Vikt | 8,55 kg |
| Storlek | 1,5x1500x1500 mm |
| Färg | Blå |
| Förpackning | Styck |